O nas

Konsorcjum organizacji społecznych działających na rzecz migrantów i uchodźców to 9 organizacji społecznych wyznających wspólne wartości i połączonych wizją tego, jak powinna wyglądać Polska i Europa, którą współtworzą migranci i migrantki.

Skład Konsorcjum Migracyjnego

Nasze wartości

Naszą misją jest działanie na rzecz uchodźców i uchodźczyń oraz migrantek i migrantów, by każdy i każda z nich mogli w pełni korzystać ze swoich praw i wolności. Chcemy tworzyć szeroką platformę do wspólnych działań, wymiany doświadczeń, podnoszenia jakości pracy i debaty publicznej w obszarze migracji i integracji w Polsce.

Naszą wizja na najbliższy czas to stworzenie organizacji, której działania łączą i wiedzę i doświadczenie osób wielu ludzi z całej Polski. Chcemy by nasze inicjatywy były realizowane ponad podziałami, skupiamy się na rozwiązywania problemów. Jesteśmy otwarci na partnerstwa z różnymi podmiotami, także tymi spoza sektora pozarządowego.
Nasze działania opierają się na:
  • poszanowaniu godności wszystkich osób,
  • zapewnieniu ochrony i odpowiedniego wsparcia wszystkim migrantkom i migrantom,
  • wzmacnianiu poczucia solidarności Polek i Polaków z innymi ludźmi
  • budowaniu wspólnoty wszystkich osób mieszkających w Polsce, niezależnie od ich statusu prawnego, narodowości czy innych cech osobistych.
Jeżeli w podobny sposób postrzegasz sprawy dziejące się dookoła Ciebie zapraszamy do kontaktu. Razem mamy większy wpływ.
konsorcjum@konsorcjum.org.pl

Twarze konsorcjum

Anna Dąbrowska - obrończyni praw człowieka, aktywistka, prezeska lubelskiego Stowarzyszenia Homo Faber, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego ds integracji Urzędu Miasta Lublin, biegaczka ultra. "Moim zdaniem Polska mogłaby i powinna być dla wszystkich".
Anna Dąbrowska
Anna Dąbrowska
prezeska Homo Faber, współprzewodnicząca KM
Witold Klaus – współprzewodniczący Konsorcjum Migracyjnego, badacz migracji, profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. „Często słyszymy o tradycji polskiej tolerancji i wielokulturowości oraz o polskiej gościnności. Choć historycznie to niestety najczęściej mity, to chciałbym, by były rzeczywistością w przyszłości. Marzę o Polsce otwartej, gdzie kolor skóry, narodowość czy religia nie mają znaczenia; o Polsce zapewniającej wolność osobom prześladowanym w innych krajach; o Polsce, w której szanujemy się nawzajem i potrafimy dyskutować; o Polsce, która jest zbudowana na idei poszanowania praw człowieka.”
Witold Klaus
Witold Klaus
współprzewodniczący Konsorcjum Migracyjnego
Piotr Rojewski - koordynator komunikacji w Konsorcjum Migracyjnym, starszy specjalista ds. promocji i reklamy w Amnesty International. "Chcę, aby każda osoba w Polsce mogła w pełni korzystać ze swoich praw i wolności. Niesprawiedliwość traktuję osobiście"
Piotr Rojewski
Piotr Rojewski
koordynator komunikacji
Agnieszka Kosowicz - założycielka i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne, aktywistka, kobieta dialogu. "Każdy człowiek jest ważny. Chcę Polski, która ma dla wszystkich swoich mieszkańców szacunek".
zdjęcie: A.Maciejko
Agnieszka Kosowicz
założycielka i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne, współprzewodnicząca KM
Sarian Jarosz - koordynator badań w Konsorcjum Migracyjnym, wcześniej m.in. Amnesty International i Habitat for Humanity. Współzałożyciel Peace Ambassadors Poland, aktywista i badacz migracji. "Z systematycznym wykluczeniem walczę systematycznie. Dokumentuję naruszenia, wysłuchuję ludzi, dbam o fakty. Z takim zapleczem łatwiej mi działać"
Sarian Jarosz
koordynator badań
Aleksandra Fertlińska - W konsorcjum najpierw jako reprezentantka Amnesty International, gdzie pracowała w roli ekspertki ds. monitoringu praw człowieka oraz koordynatorki kampanii, specjalizując się w prawach migrantów i uchodźców. "Inspiruje mnie wizja, że każda osoba, żyjąca w Polsce czuje się w pełni sobą, korzysta z przynależnych jej praw, ale też swojego potencjału. Rozwija się i wzrasta przy wsparciu społeczności wokół".
Aleksandra Fertlińska
dyrektorka Konsorcjum
Magdalena Nazimek-Rakoczy - prawniczka, prezeska stowarzyszenia Nomada. Obroniła rozprawę doktorską pt. „Prawa terytorialne w ujęciu filozoficznoprawnym” w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych „Współczesne Migracje Międzynarodowe” na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła kurs “Migration and Local Authorities” organizowany przez The Hague Academy for Local Governance. „Wierzę, że solidarność jest wciąż prawdziwą wartością, a nie tylko wyświechtanym sloganem”
Magdalena Nazimek-Rakoczy
ekspertka ds. rzecznictwa

Dokumenty

Wszystkie nasze działania są jawne. Co roku udostępniamy raporty opisujące naszą działalność. Wyrażamy także swoje stanowiska na bieżące tematy dotyczące sytuacji migrantek oraz migrantów w Polsce.

Document Date

Document Date
  • Wszystkie
  • 2022
  • 2021
  • 2020