fot. Bartek Żurawski

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Przejdź do strony organizacji
Adres

ul. Siedmiogrodzka 5/51
01-204 Warszawa

Misja

Misją Stowarzyszenia Interwencji Prawnej jest zapewnienie spójności społecznej poprzez działanie na rzecz równości wszystkich ludzi wobec prawa.

Nasze cele

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej jest organizacją pożytku publicznego, której statutowym celem jest podejmowanie działań na rzecz przestrzegania praw człowieka i przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu. Wspieramy przede wszystkim uchodźców i uchodźczynie oraz migrantów i migrantki w Polsce. Obecnie stanowią oni jedną z grup silnie narażoną na dyskryminację oraz wykluczenie.

Nasze działania

Realizujemy nasze cele różnymi sposobami:

  • Udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej osobom z doświadczeniem migracyjnym.
  • Kiedy zagrożone są ich  podstawowe prawa, reprezentujemy ich przed sądami i organami krajowymi oraz przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
  • Aktywnie uczestniczymy w konsultacjach społecznych dotyczących aktów prawnych związanych z sytuacją osób z doświadczeniem migracyjnym, reagujemy na naruszenia ich praw na najwcześniejszym możliwym etapie.
  • Pomagamy osobom z doświadczeniem migracyjnym odnaleźć się w nowej rzeczywistości w Polsce. Wspieramy ich integrację, pomagamy uzyskać świadczenia medyczne, socjalne, a także bezpieczne mieszkanie w Polsce. 
  • Organizujemy warsztaty i zajęcia dla dzieci, aby mogły poczuć się bezpieczne i ważne.
  • Aktywnie uczestniczymy w konferencjach krajowych i międzynarodowych, a także spotkaniach organów międzynarodowych monitorujących stan przestrzegania praw człowieka w Polsce informując o głównych zagrożeniach dla praw osób z doświadczeniem migracyjnym w Polsce.
  • Prowadzimy badania, monitorujemy działania władz publicznych w obszarze migracji, sporządzamy opinie i ekspertyzy. 

Przejdź do strony organizacji
Udostępnij artykuł