W ramach konsultacji specustawy na temat projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsorcjum Migracyjne wraz z innymi organizacjami społecznymi, wzięło udział w ważnych dyskusjach dotyczących przyszłości uchodźców z Ukrainy w Polsce. Spotkanie to było okazją do przedstawienia uwag i propozycji zmian w projekcie ustawy, mających na celu poprawę sytuacji prawnej i życiowej osób uciekających przed konfliktem.
Wśród kluczowych tematów poruszonych podczas konsultacji znalazły się: rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do korzystania z ochrony czasowej, konieczność potwierdzenia tożsamości obywateli Ukrainy na podstawie ważnego dokumentu podróży, oraz wprowadzenie nowych regulacji dotyczących zatrudnienia i dostępu do świadczeń społecznych dla uchodźców.
Organizacje członkowskie Konsorcjum Migracyjne, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Ukraiński Dom, oraz Stowarzyszenie Nomada zwróciły uwagę na potrzebę zapewnienia równego traktowania wszystkich dzieci w systemie edukacji, niezależnie od ich pochodzenia oraz na konieczność dostosowania przepisów do realiów życiowych osób, które nie mogą uzyskać ważnych dokumentów podróży. Wszystkie poruszane w trakcie konsultacji kwestie dotyczą przyszłości uchodźców z Ukrainy w Polsce i mają bezpośredni wpływ na ich sytuację prawną i życiową.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnymi dokumentami i stanowiskami przedstawionymi podczas konsultacji, które są dostępne poniżej: