Zdjęcie: Antek Mantorski

Czas partnerstw – pierwsze Forum Współpracy i Integracji za nami

23 maja, 2023 | Aktualności
Udostępnij artykuł

W dniach 18-19 maja w Warszawie odbyło się Forum Współpracy i Integracji – spotkanie sieciujące przedstawicieli z ponad 30 organizacji z całej Polski, które zajmują się tematyką migracji i podzielają wartości organizacji zrzeszonych w Konsorcjum Migracyjnym. Ideą stojącą za powołaniem Forum była potrzeba wzmocnienia głosu organizacji, zwiększenia współpracy na poziomie rzeczniczym oraz wymiana wiedzy o tym, co dzieje się w poszczególnych obszarach geograficznych, tematycznych czy instytucjonalnych.

Zdjęcie: Antek Mantorski

Przez te dwa dni rozmawialiśmy o formach współpracy i najważniejszych wyzwaniach, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w bliższej i dalszej przyszłości. Podczas wydarzenia zaprezentowana została Akademia Migracyjna – hybrydowe narzędzie pozyskania wiedzy i kompetencji w dziedzinie zarządzania migracjami dla samorządów, lokalnych osób liderskich i organizacji społecznych. W panelu dyskusyjnym na temat pozyskiwania funduszy gościliśmy ekspertki i ekspertów reprezentujących UNHCR, Komisję Europejską w Polsce, NRC – Norwegian Refugee Council, Oxfam, International Rescue Committee oraz NGO Forum. W ramach Latającej Akademii dzieliliśmy się wiedzą w dziedzinach takich jak: edukacja, prawo, integracja, mieszkalnictwo, pomoc psychologiczna.

W Forum wzięły udział organizacje z całej Polski. Chcieliśmy wyjść poza kontekst pracy organizacji w dużych miastach, poznać realia działania organizacji również w innych regionach. Spotkanie poza Konsorcjum Migracyjnym zrzeszało głównie przedstawicielki i przedstawicieli organizacji z mniejszych miejscowości, tych które niedawno zajęły się pracą na rzecz osób z doświadczeniem migracyjnym, oraz organizacji założonych przez samych migrantów i migrantki.

Zdjęcie: Antek Mantorski

Wszystkie osoby zebrane w ciągu ostatniego roku wykonały tytaniczną pracę na rzecz ukraińskich (i nie tylko) uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Polegała ona między innymi na zapewnianiu schronienia i żywności, łączeniu rodzin, znajdowaniu pracy czy mieszkań, ale także na przykład na asystowaniu przy porodach czy dostawaniu się do szkoły. Wszyscy zrobiliśmy więcej, niż mogliśmy sobie wyobrazić.

Praca ta mogłaby być dużo łatwiejsza, gdyby nie sposób, w jaki zorganizowana jest pomoc humanitarna. Niedługo minie rok od opublikowania przez nas listu do międzynarodowych darczyńców i partnerów, w którym apelowaliśmy o równe podejście do idei partnerstwa, poszanowanie ograniczonego czasu i zasobów naszych organizacji, ujednolicenie procedur, transparentność, szczerość i planowanie długoterminowe. W ciągu tego czasu dużo się nauczyliśmy, a niektóre z międzynarodowych organizacji uczyło się razem z nami. Wciąż jest jednak wiele wyzwań przed nami, by poprawić jakość tej współpracy.

Zdjęcie: Antek Mantorski

Forum Współpracy i Integracji powstało dlatego, że chcemy prowadzić działania, które przyniosą szeroką zmianę. Łączymy siły, żebyśmy wzmacniali się w rozwoju, zasobach i realizacji wspólnych celów. Wiemy, że takie wsparcia mogą potrzebować szczególnie organizacje, których głos jej mniej słyszalny w Warszawie. Podczas spotkania wspólnie poświęciliśmy czas, aby zastanowić się nad naszymi zasobami – tym, czym możemy się ze sobą podzielić. Wymieniliśmy się informacjami o potrzebach oraz odpowiedzieliśmy sobie na pytanie o to, co możemy razem zrobić w dłuższej perspektywie.

Jesteśmy zgodni co do tego, że integracja, sieciowanie i uwspólnianie praktyk mają realne znaczenie i wpływ na skuteczność naszych działań. Oprócz rzeczywistych ustaleń odnośnie codziennej pracy, Forum jest też znakomitą okazją do spędzenia wspólnego czasu z osobami, które wyznają podobne wartości, którym bliska jest idea sprawiedliwości społecznej oraz otwartej i gościnnej Polski. Chcemy, aby był to czas wytchnienia i wzmocnienia. Dziękujemy za zainteresowanie i uczestnictwo w tym wydarzeniu i niech inspiracja, która popłynęła z tego spotkania, zostanie z nami na długo i wykorzystana jako napęd do wspólnego działania.

Zdjęcie: Antek Mantorski
Udostępnij artykuł