Rządowa strategia migracyjna: harmonogram vs. rzeczywistość

22 października, 2024 | Aktualności
Udostępnij artykuł

W lutym 2024 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) opublikowało harmonogram prac nad nową strategią migracyjną Polski na lata 2025–2030. Plan zakładał szerokie konsultacje społeczne i transparentny proces. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna – głosów społeczeństwa obywatelskiego (a przede wszystkim organizacji pracujących na co dzień z osobami migrującymi) po prostu nie wysłuchano.

Zgodnie z harmonogramem we wrześniu 2024, w oparciu o raport z badań Komitetu Badań nad Migracjami PAN miała zostać przygotowana pierwsza wersja strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030. Następnie w październiku i listopadzie miały odbyć się konsultacje społeczne wypracowanego projektu, a PO TYCH KONSULTACJACH miały rozpocząć się prace Rady Ministrów. 

Tymczasem 15 października Rada Ministrów przyjęła gotową strategię, której nikt wcześniej nie widział i nikt nie konsultował.

W przyjętym dokumencie pojawia się zapowiedź przeprowadzenia konsultacji planu implementacyjnego w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Migracji. To działanie jest jednak spóźnione – kluczowe decyzje dotyczące kształtu strategii zostały już podjęte, a głos społeczeństwa, ekspertów i ekspertek oraz organizacji społecznych nie został uwzględniony.W efekcie mamy dokument, który nie odzwierciedla szerokiego spektrum opinii, nie odpowiada na realne potrzeby i wyzwania, a proces jego powstawania pozostawia wiele do życzenia. Konsorcjum Migracyjne przedstawiło swoje stanowisko na temat tego dokumentu: https://konsorcjum.org.pl/10-punktow-krytyki-rzadowej-strategii-migracyjnej/.

Udostępnij artykuł