Opis zrzutki
Pozostawieni bez pomocy państwa oraz instytucji, pozbawieni swoich praw, niekiedy doświadczeni przemocą ze strony służb mundurowych łamiących podstawowe prawa człowieka. Niektórych szczuto psami, bito i torturowano. Innym grożono bronią, siłą wpychano na drut kolczasty i do zimnej rzeki. Docierały do nas także informacje o gwałtach. Liczba zmarłych i zaginionych migrantek i migrantów na pograniczu polsko-białoruskim stale rośnie.
Kim jesteśmy i co robimy?
Od prawie roku cała odpowiedzialność za udzielanie pomocy osobom uchodźczym na granicy Polski i Białorusi spoczywa na barkach lokalnych mieszkanek i mieszkańców, wolontariuszy i nielicznych organizacji pozarządowych. Grupa Granica jest nieformalną koalicją zrzeszającą wielu i wiele z nich i aktywnie wspierającą działania związane z pomocą humanitarną.
Nie dzielimy osób uchodźczych na lepsze i gorsze – od niemal roku udzielamy pomocy humanitarnej bez względu na kraj pochodzenia, kolor skóry czy płeć. Na pograniczu polsko-białoruskim osoby uchodźcze są oszukiwane, bite i okradane, często znajdują się na skraju wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Wiele z nich choruje, a jednocześnie – nie bez powodu – boi się ujawnić służbom i poprosić o pomoc. Obawiają się przemocy ze strony zarówno białoruskich funkcjonariuszy, jak i polskiej Straży Granicznej, która stosuje nielegalne wywózki.
Od początku kryzysu do lipca 2022 roku zwróciło się do nas o pomoc ponad 11 000 osób. Udało nam się wesprzeć ponad 8000 z nich, w tym co najmniej 1000 dzieci.
Dziś wiemy, że kryzys humanitarny będzie niestety trwał kolejne miesiące. Poza udzielaniem bezpośredniej pomocy humanitarnej i medycznej w przygranicznych lasach bierzemy udział w postępowaniach o przyjęcie wniosków o ochronę międzynarodową, a także poszukujemy osób zaginionych. Wspieramy osoby zamknięte w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców – często pozbawione swoich podstawowych praw. Stale dostarczamy opinii publicznej sprawdzone i rzetelne informacje o sytuacji na granicy, dokumentujemy naruszenia praw człowieka i wyjaśniamy kwestie prawne. Monitorujemy i dokumentujemy kluczowe wydarzenia.
To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie Wasze ogromne wsparcie! Potrzebujemy go nadal, bo nic nie wskazuje na to, by przemoc na granicy i wywołany nią kryzys humanitarny miały się wkrótce skończyć. Jednocześnie nieustająco wzywamy polski rząd do humanitarnego rozwiązania kryzysu na granicy oraz do deeskalacji przemocy.
Na co wydajemy wpłacane przez Was pieniądze?
– na jedzenie, picie, leki oraz ubrania, karimaty, koce termiczne i powerbanki przekazywane osobom uwięzionym w przygranicznych lasach;
– na sprzęt umożliwiający udzielanie wsparcia medycznego i ratowanie życia i zdrowia osób przymusowo migrujących;
– na paliwo potrzebne w trakcie interwencji;
– na codzienne działania tych, co w terenie, i tych, co przy biurkach; na pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, na pracę kilkudziesięciu tłumaczy, a także działania informacyjne i edukacyjne.
Dlaczego Wasza pomoc jest taka ważna?
Każda wpłacona złotówka zwiększa szanse na dostarczenie skutecznej pomocy tym, którzy potrzebują jej najbardziej. Pokażmy razem, że pomaganie jest legalne i nie zna granic. To przemoc jest przestępstwem, a odwracanie od niej wzroku sprzyja dalszemu łamaniu prawa przez rządzących i podległe im służby.