W dniach 24–25 października 2024 r. odbyło się V Forum Współpracy i Integracji, które zgromadziło ekspertów i ekspertki, liderów i liderki z 58 organizacji organizacji społecznych, działających na rzecz migrantów i migrantek w 18 miastach w Polsce. Spotkanie odbyło się w warszawskim hotelu Gromada, a jego motywem przewodnim była dyskusja nad kluczowymi wyzwaniami oraz nowymi kierunkami polityki migracyjnej w Polsce.
Dzień pierwszy: Debaty, inspiracje i sieciowanie
Forum rozpoczęło się od wprowadzenia uczestników w bieżące wyzwania rzecznicze, podkreślając konieczność dostosowania działań na poziomie lokalnym i krajowym do dynamicznie zmieniającego się środowiska. Magda Nazimek, ekspertka ds. rzecznictwa zaprezentowała również plany Konsorcjum Migracyjnego w kontekście rzecznictwa.
Kolejnym punktem była debata zatytułowana „Urząd do Spraw Cudzoziemców i organizacje społeczne: wspólne pola pracy”, prowadzona przez Agnieszkę Kosowicz, Polskie Forum Migracyjne oraz Konsorcjum Migracyjne. Gościem specjalnym był Tomasz Cytrynowicz, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który dzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi codziennej pracy urzędu i odpowiadał na pytania osób, które bezpośrednio z tym urzędem pracują – np. poprzez asystowanie migrantom i migrantkom w załatwianiu spraw.
Popołudnie wypełniła sesja pt. „Latająca Akademia”, podczas której przedstawiono różnorodne perspektywy dotyczące sytuacji mniejszości romskiej i ukraińskiej, migracji z Białorusi oraz wyzwań, z jakimi mierzą się osoby LGBTIQ+ i osoby z niepełnosprawnościami w kontekście migracji:
- “Osoby romskie z Rumunii i Ukrainy w Polsce: aktualna sytuacja, wyzwania i praktyczne działania”, Joanna Talewicz, Fundacja w Stronę Dialogu
- “Mniejszość ukraińska w kontekście migracji z Ukrainy”, Aleksandra Zapolska, Fundacja Zustricz
- “Migration from Belarus to Poland: trends, challenges, perspectives”, Enira Bronitskaya, Human Constanta
- Działania na rzecz wspierania osób LGBTIQ+ w kontekście migracji, Darin Loka
- “Zależności i niezależności osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów z doświadczeniem migracji w kontekście systemowym”, Maria Buchanowska, PATCHWORK Stowarzyszenie na rzecz imigranckich rodzin osób z niepełnosprawności
Każda z tych prelekcji podkreślała znaczenie wsparcia i zrozumienia dla specyficznych potrzeb grup wrażliwych, które mają kluczowy wpływ na skuteczność procesów integracyjnych.
Wieczorem odbyło się Inspiratorium pt. „Talenty migrantów i migrantek” – organizowane we współpracy z Fundacją ASHOKA – oraz wspólna kolacja. Było to spotkanie sieciujące z międzynarodowymi innowatorami i innowatorkami społecznymi z Europy goszczącymi w Warszawie w ramach programu Hello Accelerator Fundacji ASHOKA (https://helloaccelerator.ashoka.org/). W swobodnej atmosferze przy wspólnym posiłku uczestnicy mieli okazję nawiązać nowe kontakty i zainspirować się do dalszych działań.
Dzień drugi: Praca nad strategią migracyjną i grupy robocze
Drugi dzień Forum rozpoczął się wspólnym śniadaniem, po którym Magda Sadura z Polskiego Forum Migracyjnego przedstawiła case study dotyczące programu antywypaleniowego w organizacjach zajmujących się migracją.
Następnie Witold Klaus z Konsorcjum Migracyjnego omówił kluczowe elementy strategii migracyjnej, która została przyjęta przez Radę Ministrów 15 października. Strategia wzbudziła sprzeciw wielu organizacji społecznych, w tym Konsorcjum Migracyjnego: https://konsorcjum.org.pl/10-punktow-krytyki-rzadowej-strategii-migracyjnej/.
Kolejną częścią dnia była intensywna praca w grupach roboczych przygotowana we współpracy zespołem partycypacji społecznej Fundacji Stocznia oraz organizacjami Konsorcjum Migracyjnego. W grupach omówiono takie tematy, jak dostęp do terytorium i legalizacja pobytu, dostęp do rynku pracy, edukacji, a także kwestie integracji i obywatelstwa.
Podsumowanie
V Forum Współpracy i Integracji było nie tylko okazją do wymiany wiedzy, ale także krokiem w kierunku zacieśnienia współpracy pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w działalność na rzecz migrantów w Polsce. Wydarzenie umożliwiło uczestnikom wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych relacji oraz stworzenie wspólnych planów działania, które z pewnością przyczynią się do budowania bardziej otwartego i gościnnego społeczeństwa.
Dziękujemy partnerom V Forum Współpracy i Integracji: Fundacji Stocznia, Fundacji ASHOKA i Open Society Foundation. Dziękujemy Aleksandrze Fertlińskiej i Jolancie Steciuk za przygotowanie programu spotkania.