Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej ma obowiązek opracowania planu wdrażania unijnego Paktu o Migracji i Azylu. Istotnym odniesieniem do tego planu jest przyjęta przez Radę Ministrów strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030.
Choć sam pakt zawiera wiele kontrowersyjnych i problematycznych zapisów jesteśmy obecnie w kluczowym momencie, w którym mamy możliwość dostosowania go do specyfiki krajowego systemu, tak, aby uniknąć naruszeń praw człowieka.
Dlatego jako organizacje społeczne, świadczące pomoc prawną, integracyjną oraz humanitarną migrantom i migrantkom, przygotowaliśmy rekomendacje, których wdrożenie może skutecznie zabezpieczyć prawa tych osób w Polsce.
Nasza perspektywa może pomóc w stworzeniu bardziej efektywnych, humanitarnych i zrównoważonych rozwiązań, które będą lepiej odpowiadać na specyficzne potrzeby osób migrujących, a jednocześnie będą zgodne z międzynarodowymi standardami i prawami człowieka.
Rekomendacje te nie wyczerpują szerokiego zakresu tematu implementacji Paktu. Nie mogą zastąpić włączenia ekspertów i ekspertek z organizacji społecznych w ten proces ani formalnych konsultacji społecznych.
Rekomendacje zostały przygotowane przez:
Konsorcjum Migracyjne,
Amnesty International Polska,
Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć,
Helsińską Fundację Praw Człowieka,
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej,
Fundację Jesuit Refugee Service Poland,
Fundację Ocalenie,
Fundację Polskie Forum Migracyjne,
Polską Akcję Humanitarną,
Save the Children Polska.