Początki naszej działalności
Początki działalności Ukraińskiego Domu sięgają 2004 roku, jednego z kluczowych momentów w budowaniu ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego – Pomarańczowej Rewolucji. W 2009 r. grupa aktywistów została oficjalnie zarejestrowana jako Fundacja „Nasz Wybór”. W 2014 r. powstał Ukraiński Dom w Warszawie. Jesienią 2022 r. Fundacja „Nasz Wybór” zmieniła nazwę na Fundacja “Ukraiński Dom”.
Nasza misja
Głównym celem Ukraińskiego Domu jest pomoc i wsparcie społeczności ukraińskiej w Polsce poprzez działania informacyjne, edukacyjne i kulturalne. Dbamy o sprawną i łatwą integrację cudzoziemców z polską społecznością, nie zapominając jednocześnie o ukraińskiej tożsamości. Podejmujemy szereg działań, mających na celu szerzenie kultury ukraińskiej, wspieramy rozwój kontaktów oświatowych, ekonomicznych i politycznych między Polską i Ukrainą. Upowszechniamy wartości demokratyczne i wspieramy budowanie świadomości społeczeństwa obywatelskiego.
W obliczu eskalacji wojny w Ukrainie
Działalność i rozwój Ukraińskiego Domu znacząco przyspieszyli po 24 lutego 2022 r. na skutek eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę. W krótkim czasie do Polski przyjechały setki tysięcy Ukraińców_ek, którzy potrzebowali natychmiastowego wsparcia i pomocy. Fundacja zaczęła działania na większą skalę, z organizacji zajmującej się prawami migrantów przekształciliśmy się w centrum kryzysowe, oferujące różnorodne wsparcie.
Nasze działania
Zespół Ukraińskiego Domu prowadzi Centrum Wsparcia oraz Centrum Spotkań. Wśród działań Centrum Wsparcia należy wymienić: punkt konsultacyjny, infolinię, kwaterunek, wolontariat, zespół case workerów, wsparcie psychologiczne. Stworzyliśmy także program związany z szeroko rozumianą tematyką pracy w Polsce. W Centrum Spotkań zajmujemy się działalnością społeczno-kulturalną. Organizujemy koncerty, wystawy, pokazy filmowe, debaty, spotkania autorskie. Prowadzimy klub literacki „Po Sąsiedzku”, English Speaking Club oraz klub wzajemnego wsparcia „Przyjaciele”.
Fundacja prowadzi również szereg Klubów Ukraińskich Kobiet. Opierając się na modelu stworzonym dla migrantek przed wojną, kluby te zapewniają bezpieczną przestrzeń i sieci wzajemnego wsparcia dla ukraińskich kobiet przybywających do Polski.
Wśród działań edukacyjnych oferujemy kursy języka polskiego i kluby konwersacyjne dla obcokrajowców. Prowadzimy również szkołę sobotnią oraz innowacyjną stacjonarną szkołę ukraińską, która działa zarówno w ukraińskim, jak i polskim systemie edukacji. Ponadto w Ukraińskim Domu prowadzimy bibliotekę ukraińską. Fundacja prowadzi również ukraińsko-polski portal informacyjny “Nasz Wybir”, dedykowany w szczególności Ukraińcom w Polsce. Ukraiński Dom inicjuje spotkania eksperckie i działania rzecznicze mające na celu zwiększenie skuteczności inicjatyw na rzecz ukraińskich migrantów w Polsce. Prowadzimy badania dotyczące zmieniającej się sytuacji Ukraińców w Polsce, a także rozwijamy partnerstwa z Ukrainą. Choć nasza siedziba mieści się w Warszawie, prowadzimy projekt wspierający rozwój lokalnych inicjatyw wspierających Ukraińców w miejscowościach na Mazowszu.